08 lutego 2015

Wypiek domowego chleba krok po kroku.

Ci, którzy dobrze mnie znają doskonale wiedzą, że uwielbiam wypiekać chleby i nie wyobrażam sobie niedzieli bez upieczenia przynajmniej jednego domowego bochenka. Zapach jaki rozchodzi się wtedy po całym domu jest niesamowity i chciałabym żeby każdy z Was mógł tego doświadczyć.

Na blogu pojawiło się już wiele przepisów na różne chleby dzisiaj jednak chcę wrócić do podstaw i krok po kroku wprowadzić Was w cudowną sztukę jaką jest pieczenie domowego chleba.



 Wypiek domowego chleba krok po kroku.
Składniki:
(1 bochenek)
  • 350 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 g mąki żytniej
  • 50 g mąki z amarantusa
  • 1 łyżeczka soli
  • 15 g świeżych drożdży
  • 350 ml ciepłej wody
  • 50 g siemienia lnianego
Przygotowanie:

Drożdże i wodę wkładamy do misy miksera i włączamy miksowanie na najwolniejszych obrotach używając do tego mieszadeł do wyrabiania chleba. Chleb wyrabiamy przez ok. 20 minut - tak długo aż ciasto stanie się elastyczne i będzie odchodziło od brzegów miski. Na ostatnie 5 minut wyrabiania dodajemy siemię lniane.


Urobione ciasto odstawiamy w misce przykrytej czystą ścierką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 40 minut. Po upływie tego czasu wyciągamy ciasto z miski, nadajemy mu pożądany kształt.


Przekładamy do formy wyłożonej papierem (forma musi być na tyle duża, aby włożone do niej ciasto zajmowało ok. 1/3-1/2 całości) i odstawiamy przykryte ścierką w ciepłym miejscu na kolejne 40 minut. Możecie naciąć wierzch chleba ostrym nożykiem lub posypać mąką.


Piekarnik rozgrzewamy do 210°C, wstawiamy chleb i pieczemy przez 10 minut. Po upływie tego czasu zmniejszamy temperaturę do 180°C i pieczemy przez kolejne 40 minut. Gdy chleb zacznie się mocno rumienić przykrywamy od wierzchu papierem i pieczemy dalej.

Po upieczeniu zostawiamy w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami przez ok. 15-20 minut a po tym czasie wyjmujemy z piekarnika, wyciągamy z formy i odstawiamy do wystygnięcia (najlepiej na kratce). Najlepiej zostawić chleb na całą noc i zjeść dopiero rano chociaż przez ten cudowny zapach jest to zadanie bardzo trudne ;)


Skórka chleba będzie bardziej chrupiąca jeśli do piekarnika razem z chlebem wstawimy blaszkę z wrzącą wodą. Para wodna sprawi, że chleb będzie jeszcze smaczniejszy. Nie należy wtedy jednak otwierać zbyt często drzwi od piekarnika bo wtedy para wodna z niego ucieknie.


Jeśli chociaż raz spróbujecie upiec w domu chleb to zrozumiecie dlaczego tak to lubię. I pamiętajcie nie wolno zrażać się małymi niepowodzeniami warto próbować ;)

8 komentarzy :

  1. Kilka razy sama piekłam chleb, ale wychodził trochę za bardzo gliniasty :< nie wiem, czy to wina przepisu, czy tego, że z braku miksera wyrabiałam go ręcznie :c

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proporcje mąki mają bardzo duże znaczenie. Chleb z dużą ilością ciężkiej mąki np. żytniej będzie bardziej "gliniasty" i wilgotny (co ja np. bardzo lubię), natomiast chleb z większą ilością mąki pszennej będzie lżejszy. Warto dodać również łyżkę oliwy bo też wpływa pozytywnie na właściwości miąższu.
      Wyrabianie ręką jest bardziej męczące ale sama czasem tak wyrabiam chleb i też wychodzi dobry ;)

      Usuń
  2. Czym zastapić mąkę z amarantusa ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz zamiast niej dodać więcej mąki innego typu np. pszennej :)

      Usuń
    2. Dziękuję za sugestie :).

      Usuń
  3. Bardzo mi się ten chlebuś podoba:)chętnie wypróbuję licząc,że się uda,bo mnie niestety,chlebki się nie udają,poza tymi z maszyny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też chyba mam coś ciężką rękę do wyrabiania ciasta, bo taki fajny jak Tobie jeszcze mi nigdy nie wyszedł. A zazwyczaj robię właśnie z ciemnych/razowych mąk. A może to rzeczywiście sprawa dokładności w proporcjach. Muszę wypróbować Twój przepis :)

    OdpowiedzUsuń