05 marca 2016

Wegański tort czekoladowo-fistaszkowy

Robienie wegańskich tortów to coś tak prostego i przyjemnego, że mogłabym robić to codziennie i na każdą okazję. Wegański biszkopt to chyba najprostsze ciasto, a tworzenie kremów, komponowanie smaków, ozdabianie tortów to prawdziwa przyjemność.

Moi znajomi uwielbiają masło orzechowe więc gdy miałam przygotować tort na urodziny od razu stwierdziłam, że klasyczne połączenie masła orzechowego i czekolady jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. W zeszłym roku wypróbowałam już to połączenie w obłędnym wegańskim snickersie jako, że okazało się strzałem w dziesiątkę, to szkoda byłoby do niego nie wrócić. Gwarantuję Wam, że ten tort jest równie smakowity. Słonawy posmak masła orzechowego idealnie podkreśla słodycz biszkoptu. Jak dla mnie prawdziwy ideał!




Wegański tort czekoladowo-fistaszkowy
Składniki:
  1. Biszkopt:
    • 4 szklanki mąki pszennej (600g)
    • 1 i 1/2 do 2 szklanek cukru trzcinowego (300-400 g)
    • 3 szklanki mleka sojowego
    • 2 łyżki octu jabłkowego
    • 8 łyżek kakao
    • 1 szklanka oleju roślinnego
    • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  2. Krem:
    • 5 szklanek mleka roślinnego
    • 3 budynie śmietankowe
    • 1 słoik masła orzechowego (350 g)
    • 1/3 - 1/2 szklanki cukru trzcinowego
  3. Dodatkowo:
    • 2 słoiki dżemu malinowego (ok. 0,5 kg)
    • gorzka czekolada i mleko roślinne - do robienia polewy
    • orzeszki arachidowe niesolone - do ozdoby
Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania biszkoptu.
Do mleka sojowego dolewamy ocet jabłkowy, mieszamy i odstawiamy na ok. 15-20 minut. Wszystkie suche -składniki mieszamy, następnie dodajemy mleko i krótko mieszamy masę mikserem aż do dokładnego połączenia składników (ok. 30 sekund). Tortownicę natłuszczamy, wysypujemy mąką lub kaszą manną i przelewamy do niej ciasto. Wkładamy je do piekarnika rozgrzanego do 175°C i pieczemy przez ok. 45 minut - aż patyk wbijany w nie będzie suchy (jeśli ciasto będzie za mocno spiekało się od góry można przełączyć na pieczenie od spodu lub przykryć je papierem). Po upieczeniu odstawiamy biszkopt aż do całkowitego wystygnięcia.

4 szklanki mleka wlewamy do garnka i zaczynamy je podgrzewać, w pozostałej szklance rozrabiamy dokładnie budynie. Do gotującego się mleka wsypujemy cukier, dokładnie mieszamy, dodajemy rozrobiony budyń śmietankowy i gotujemy na małym ogniu mieszając aż budyń zgęstnieje i będzie gotowy. Po ugotowaniu przelewamy go na talerze i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Ostygnięty biszkopt kroimy na 3-4 blaty.

Do dużej miski wkładamy łyżkami porcje budyniu naprzemiennie z masłem orzechowym i równocześnie cały czas miksujemy go mikserem tak żeby był kremowo gładki. Krem trzeba miksować dość długo ponieważ dzięki temu masa budyniowa będzie kremowa i po prostu idealna.


Tortownicę wykładamy folią aluminiową. Na spód wkładamy blat biszkoptu, na niego nakładamy cienką warstwę dżemu i część kremu (krem należy podzielić na dwie części o podobnych rozmiarach i jedną część zostawić na ozdobienie biszkoptu z zewnątrz a drugą używać do przekładania tortu.), przykrywamy je kolejnym blatem, który delikatnie i dokładnie dociskamy. Powtarzamy nakładanie warstw aż zostanie tylko ostatni blat biszkoptu do przykrycia tortu, ten biszkopt również dociskamy. Tak przygotowany tort wkładamy do lodówki na 3-4 godziny żeby się dobrze ściągnął. Po tym czasie wyciągam go z lodówki i ozdabiamy resztą kremu. Możecie posypać go orzeszkami, wiórkami czekoladowymi lub polać stopioną gorzką czekoladą. Ponownie odstawiamy go do lodówki na minimum 3 godziny.

Wyciągamy go z lodówki około godziny przed podaniem.


10 komentarzy :

  1. Nie musisz gwarantować, że smakuje wspaniale, to widać - ja dosłownie jem go oczami! *.* Ideał!

    OdpowiedzUsuń
  2. tyle masła orzechowego w tym kremie, że nie mogłabym się oprzeć! do tego jest piękny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda bosko! :) jakie wymiary tortownicy?

    OdpowiedzUsuń
  4. Rewelacja!!!! Zajadałybyśmy się z wielką przyjemnością, czekolada + masło orzechowe = jak w niebie! <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy mąka orkiszowa też by się sprawdziła?

    OdpowiedzUsuń
  6. Wygląda cudnie! Jaką średnice ma foremka? Nie chciałabym, żeby wyszedł za płaski :)

    OdpowiedzUsuń