Jednym z moich ulubionych owoców jesiennych są gruszki. Idealnie słodkie, soczyste z pyszną kruchą skórką. Wydaje mi się jednak, że za rzadko używamy ich w wypiekach! Czas to zmienić. Dlatego dzisiaj mam dla Was propozycję na ciasto do którego przygotowania zabierałam się już od bardzo, bardzo dawna. Jakiś czas temu nawet rozmawiałam o nim z moją ciocią i mamą żeby zebrać więcej pomysłów, i w końcu zabrałam się za jej przygotowanie. Połączyłam moje ulubione sezonowe owoce i... i chyba mam moje nowe ulubione ciasto!
Do tego spód tarty jest bezglutenowy, wegański więc możecie go wypróbować także w innych połączeniach smakowych. Jak dla mnie świetny :)
Tarta gruszkowa z masą serową
[wegańska, bezglutenowa]
Składniki:
(tortownica ok. 25 cm)
- Spód:
- 200 g (1 czubata szklanka) mąki ryżowej
- 80 g (1/2 szklanki) mąki jaglanej
- 60 g (1/2 szklanki) mąki kokosowej
- 100 g (1/2 szklanki) cukru trzcinowego
- 2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki oleju
- 100 g (3 kopiaste łyżki) musu jabłkowego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Masa:
- 100 g (1/2 szklanki) kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody
- 100 g (1/2 szklanki) cukru trzcinowego
- 200 g (1 kostka) tofu naturalnego
- 3 łyżki soku z cytryn
- ok. 1/4 szklanki mleka roślinnego (sojowe lub ryżowe)
- Pozostałe:
- 4-5 dojrzałych gruszek
- kilka łyżek waszych ulubionych bardzo gęstych powideł (u mnie domowe, śliwkowe bez cukru)
Przygotowanie:
Dwie szklanki wody zagotowujemy, wrzucamy na nią kaszę jaglaną i gotujemy na małym ogniu tak długo aż kasza nie wchłonie całej wody. Pod koniec gotowania trzeba częściej mieszać żeby się nie przypaliła. Po ugotowaniu blendujemy ją na jednolitą masę dodając po części cukru.
Tofu równie blendujemy na jednolitą masę z cukrem i sokiem z cytryny, w trakcie blendowania dolewamy mleko sojowe tak żeby uzyskać jednolitą konsystencję.
Na koniec blendujemy kaszę z tofu na jednolitą masę.
Mielone siemię lniane zalewamy wodą, dokładnie mieszamy i odstawiamy do spęcznienia na ok. 15 minut.
Wszystkie mąki mieszamy razem z cukrem trzcinowym i proszkiem do pieczenia.
Następnie do mąk dodajemy siemię lniane, olej, mus jabłkowy i zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy je na stolnicy posypanej mąką ryżową i wylepiamy nim formę wyłożoną papierem do pieczenia.
Podpiekamy spód w 175°C przez ok. 20 minut, aż zacznie się przyrumieniać. Wyciągamy go i lekko studzimy.
Gruszki obieramy, przekrawamy na połówki, odcinamy końcówkę z szypułką i delikatnie łyżeczką wyciągamy gniazdo nasienne. Następnie z zewnątrz delikatnie ostrym nożem nacinamy gruszki wzdłuż nie docinając ich do końca z żadnej strony (bo wtedy się porozpadają). Do środka każdej z gruszek nakładamy łyżeczką porcję powideł.
Na podpieczony spód równomiernie rozkładamy masę "serową", a następnie łyżką robimy w niej kilka wgłębień. Do przygotowanych wgłębień wkładamy gruszki (powidłami do spodu). Tak przygotowaną tartę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 175°C na ok. 30-40 minut (tak żeby tarta ładnie przyrumieniła się od góry, jeśli stanie się to za szybko zawsze możecie przykryć ją papierem lub włączyć pieczenie od spodu).
Gotową tartę odstawiamy do kompletnego wystudzenia (najlepiej na całą noc) żeby masa "serowa" dobrze się ścięła.
Połączenie słodyczy gruszek z powidłami i masą serową to chyba mój nowy kulinarny numer jeden. Smak jak dla mnie bardzo jesienny ale do tego tak cudownie słodki. Gruszki puszczą sok, który nada całemu ciastu obłędny gruszkowy aromat!
Jeśli nie macie tylu rodzaju mąk możecie oczywiście przygotować tartę również na zwyczajnym kruchym spodzie z mąk pszennej (najlepiej pełnoziarnistej). Jednak użycie mąki kokosowej (którą można przygotować samemu w domu mieląc wiórki kokosowe) dodaje ciastu bardzo ciekawy smak i aromat.
wygląda pysznie :)
OdpowiedzUsuńSmacznie :)
OdpowiedzUsuńKocham gruszki! :)
OdpowiedzUsuń